Δημοφιλείς Αναρτήσεις

Επιλογή Συντάκτη - 2019

Παρακεταμόλη για παιδιά

Εναιώρημα για από του στόματος χορήγηση 120 mg / 5 ml, 100 ml

Περιέχει 100 ml του παρασκευάσματος

δραστική ουσία - παρακεταμόλη 2,4 g,

έκδοχα: μεθυλο-παραυδροξυβενζοϊκό, υγρό σορβιτόλης, γλυκερόλη, κόμμι ξανθάνης, γεύση φράουλας, σακχαρόζη, καθαρό νερό έως 100 ml

Ομοιόμορφη αιώρηση λευκού ή σχεδόν λευκού χρώματος με μυρωδιά φράουλας. Οι κρύσταλλοι υπάρχουν στο εναιώρημα.

Φαρμακολογικές ιδιότητες

Φαρμακοκινητική

Απορρόφηση - υψηλός χρόνος για την επίτευξη μέγιστης συγκέντρωσης (TCmax) - 0,5-2 ώρες, μέγιστη συγκέντρωση (Cmax) - 5-20 μg / ml. Επικοινωνία με πρωτεΐνες πλάσματος - 15%. Διεισδύει στον αιματοεγκεφαλικό φραγμό. Μία θεραπευτικά αποτελεσματική συγκέντρωση παρακεταμόλης στο πλάσμα επιτυγχάνεται όταν χορηγείται σε δόση 10-15 mg / kg.

Μεταβολίζεται στο ήπαρ (90-95%): το 80% αντιδρά με τη σύζευξη

το γλυκουρονικό οξύ και τα θειικά με τον σχηματισμό αδρανών μεταβολιτών, το 17% υφίσταται υδροξυλίωση με το σχηματισμό 8 δραστικών μετα

πόνους που συζεύγνουν με γλουταθειόνη για να σχηματίσουν ήδη ανενεργούς μεταβολίτες. Με την έλλειψη γλουταθειόνης, αυτοί οι μεταβολίτες μπορούν να μπλοκάρουν τα ενζυμικά συστήματα των ηπατοκυττάρων και να προκαλέσουν τη νέκρωση τους. Ο μεταβολισμός του φαρμάκου εμπλέκει επίσης το ισοένζυμο CYP2E1. Ο χρόνος ημίσειας ζωής αποβολής (Τ1 / 2) είναι 1-4 ώρες. Αποβάλλεται από τους νεφρούς ως μεταβολίτες, κυρίως συζυγείς, μόνο 3% αμετάβλητοι.

Φαρμακοδυναμική

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό που εμποδίζει την κυκλοοξυγενάση (COX) 1 και την COX 2 κυρίως στο κεντρικό νευρικό σύστημα, επηρεάζοντας τα κέντρα του πόνου και της θερμορύθμισης. Στους φλεγμονώδεις ιστούς, οι κυτταρικές υπεροξειδάσες εξουδετερώνουν την επίδραση της παρακεταμόλης σε COX, πράγμα που εξηγεί την σχεδόν πλήρη απουσία της αρνητικής της επίδρασης στον μεταβολισμό του νερού-άλατος (κατακράτηση νατρίου και νερού) και της βλεννογόνου της γαστρεντερικής οδού.

Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική, αναλγητική δράση.

Ενδείξεις χρήσης

- ως αντιπυρετικό για κρυολογήματα, γρίπη, παιδικές λοιμώξεις (ανεμοβλογιά, ερυθρά αιμοσφαίρια, βήχας κοκκινίλα, οστρακιά και παρωτίτιδα)

- ως αναισθητικό για οδοντοφυΐα, πονόδοντο, πόνο στο αυτί κατά τη διάρκεια της ωτίτιδας, πονόλαιμος

Δοσολογία και χορήγηση

Στο εσωτερικό, πριν από τα γεύματα, αδιάλυτα, με νερό, 3-4 φορές την ημέρα με ένα διάστημα 4-6 ωρών. Πριν από τη χρήση, τα περιεχόμενα του φιαλιδίου θα πρέπει να ανακινείται καλά.

Για την ευκολία και την ακρίβεια της δοσολογίας συνιστούμε να χρησιμοποιήσετε ένα κουτάλι διπλής όψης: ένα μεγάλο κουτάλι περιέχει 5 ml (120 mg παρακεταμόλης), ένα μικρό - 2,5 ml (60 mg παρακεταμόλη).

Η δόση του φαρμάκου εξαρτάται από την ηλικία και το σωματικό βάρος του παιδιού.

Μια εφάπαξ δόση του φαρμάκου είναι 10-15 mg / kg σωματικού βάρους. Η μέγιστη ημερήσια δόση δεν υπερβαίνει τα 60 mg / kg του σωματικού βάρους του παιδιού.

Ανάλογα με την ηλικία, το φάρμακο συνταγογραφείται στις ακόλουθες εφάπαξ δόσεις:

σε 2 έως 3 μήνες - περίπου 2 ml εναιωρήματος μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού (περίπου 50 mg παρακεταμόλης),

από 3 μήνες έως 1 έτος - 2,5-5 ml εναιωρήματος (1/2 - 1 κουταλάκι του γλυκού) (60-120 mg παρακεταμόλης),

από 1 έτος έως 6 έτη - 5-10 ml εναιωρήματος (1 - 2 κουταλιές της σούπας) (120-240 mg παρακεταμόλης),

από 6 έως 14 ετών - 10-20 ml εναιωρήματος (2-4 κουταλιές) (240-480 mg παρακεταμόλης).

Η μέγιστη διάρκεια της θεραπείας χωρίς τη συμβουλή ενός γιατρού δεν υπερβαίνει τις 3 ημέρες ως φλεβός και όχι περισσότερο από 5 ημέρες ως αναισθητικό.

Συνέχιση της θεραπείας με φάρμακα μετά από διαβούλευση με το γιατρό.

Αντενδείξεις

- υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη ή σε άλλα συστατικά του φαρμάκου

- σοβαρές διαταραχές του ήπατος και των νεφρών

- θρομβοπενία, λευκοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία

- γενετική απουσία της γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης

- νεογνική περίοδος (έως 2 μήνες)

- το φάρμακο δεν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα με αντισπασμωδικά

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Όταν χρησιμοποιείται παρακεταμόλη μαζί με βαρβιτουρικά, διφενίνη, αντισπασμωδικά, ριφαμπικίνη, βουταδιόνη, ο κίνδυνος ηπατοτοξικής δράσης μπορεί να αυξηθεί.

Όταν λαμβάνεται ταυτόχρονα με χλωραμφενικόλη και χλωραμφενικόλη, η τοξικότητα του τελευταίου μπορεί να αυξηθεί.

Η αντιπηκτική δράση της βαρφαρίνης και άλλων παραγώγων κουμαρίνης μπορεί να αυξηθεί με τη μακρόχρονη τακτική χρήση παρακεταμόλης, γεγονός που αυξάνει τον κίνδυνο αιμορραγίας.

Ειδικές οδηγίες

Με προσοχή: διαταραχές του ήπατος και των νεφρών, καλοήθη υπερχολερυθριναιμία (συμπεριλαμβανομένου του συνδρόμου Gilbert), ιική ηπατίτιδα, σακχαρώδης διαβήτης.

Η χρήση σε παιδιά ηλικίας 2 μηνών έως 3 μηνών είναι δυνατή μόνο με ιατρική συνταγή από παιδίατρο ως φυγόκεντρο.

Η ταυτόχρονη χρήση παρακεταμόλης με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη θα πρέπει να αποφεύγεται, καθώς αυτό μπορεί να προκαλέσει υπερδοσολογία παρακεταμόλης.

Με συνεχιζόμενο εμπύρετο σύνδρομο με τη χρήση παρακεταμόλης για περισσότερο από 3 ημέρες και σύνδρομο πόνου για περισσότερο από 5 ημέρες, απαιτείται η συμβουλή με γιατρό. Κατά τη λήψη του φαρμάκου, οι εργαστηριακοί δείκτες παραμορφώνονται στον ποσοτικό προσδιορισμό της γλυκόζης και του ουρικού οξέος στο πλάσμα.

Όταν παίρνετε το φάρμακο για περισσότερο από 7 ημέρες, είναι απαραίτητο να ελέγξετε την εικόνα του περιφερικού αίματος και τη λειτουργική κατάσταση του ήπατος.

Το εναιώρημα περιέχει 0,04 XE σακχαρόζη σε 1 ml, το οποίο πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη θεραπεία ασθενών με διαβήτη.

Υπερδοσολογία

Συμπτώματα: κατά τη διάρκεια των πρώτων 24 ωρών μετά τη χορήγηση - χρώση του δέρματος, ναυτία, έμετος, ανορεξία, κοιλιακό άλγος, μειωμένος μεταβολισμός της γλυκόζης, μεταβολική οξέωση. Τα συμπτώματα της μη φυσιολογικής ηπατικής λειτουργίας μπορεί να εμφανιστούν 12-48 ώρες μετά από υπερδοσολογία. Σε σοβαρή υπερδοσολογία - ηπατική

επάρκεια με προοδευτική εγκεφαλοπάθεια, κώμα, θάνατο, οξεία νεφρική ανεπάρκεια με σωληνωτή νέκρωση (συμπεριλαμβανομένης της απουσίας σοβαρής ηπατικής βλάβης), αρρυθμία, παγκρεατίτιδα.

Θεραπεία: γαστρική πλύση όχι αργότερα από 4 ώρες μετά την τοξίκωση, την πρόσληψη του προσροφητικού (ενεργού άνθρακα). Η χορήγηση πρόσθετων θεραπευτικών μέτρων (περαιτέρω χορήγηση μεθειονίνης, ενδοφλέβια χορήγηση ακετυλοκυστεΐνης) προσδιορίζεται ανάλογα με τη συγκέντρωση παρακεταμόλης στο αίμα, και η εισαγωγή της ομάδας SH και των προδρόμων της σύνθεσης της γλουταθειόνης - μεθειονίνης 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - 12 ώρες. επίσης από το χρόνο που παρέμενε μετά την παραλαβή του.

Φόρμα απελευθέρωσης και συσκευασία

Σε 100 ml σε φιάλες από σκούρο γυαλί με βιδωτό στόμιο με πώματα από αλουμίνιο με κυλινδρικό νήμα και έλεγχο του πρώτου ανοίγματος.

Κάθε φιάλη με οδηγίες για ιατρική χρήση στην πολιτεία και ρωσικές γλώσσες και ένα δοσομετρικό φαρμακείο τοποθετούνται σε ένα χαρτόνι.

Η παρακεταμόλη (120 mg

www.GrozFarm.ru

Παρέχοντας υγεία, προσφέρουμε Ευτυχία!

www.GrozFarm.ru

Κοντά στην κατάλληλη στιγμή!

www.GrozFarm.ru

Σε απόσταση μιας τηλεφωνικής κλήσης.

www.GrozFarm.ru

Αγοράζοντας φάρμακα από εμάς - την αξιόπιστη προστασία σας από τα παραπτώματα!

Τύπος απελευθέρωσης και σύνθεση

Δοσολογική μορφή απελευθέρωσης - αιώρημα για χορήγηση από το στόμα: ομοιογενής, ροζ χρώματος, με χαρακτηριστική οσμή φρούτων (100 και 200 ​​ml έκαστη σε πολυμερείς φιάλες ή πορτοκαλί γυάλινες φιάλες ή από τήγμα γυαλιού ή από τερεφθαλικό πολυαιθυλένιο για φάρμακα σφραγισμένη με βιδωτό καπάκι με πολυμερές έλεγχος του πρώτου ανοίγματος ή του συστήματος "push-rotate", 1 φιάλη σε κουτί από χαρτόνι με / χωρίς μετρητικό κύπελλο ή κουτάλι μέτρησης).

Η σύνθεση των 100 ml εναιωρήματος:

  • δραστικό συστατικό: παρακεταμόλη - 2,4 g,
  • επιπρόσθετα συστατικά: νιπακεπτ νάτριο (νατριούχο αιθυλ παραϋδροξυβενζοϊκό νάτριο, νάτριο παραϋδροξυβενζοϊκό μεθύλιο και νατριούχο παραϋδροξυβενζοϊκό νάτριο) - 0,15 g, μαλτιτόλη - 80 g, μηλικό οξύ - 0,05 g, μη κρυσταλλωμένη σορβιτόλη 70% - 1,33 g, κόμμι ξανθάνης - g, άνυδρο κιτρικό οξύ - 0,02 g, βαφή αζοουβίνης - 0,001 g, γεύση φράουλας ή πορτοκαλιού - 0,1 g, νερό - έως 100 ml.

Φαρμακοδυναμική

Η παρακεταμόλη είναι ιατρική ουσία που έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση. Οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες δεν έχουν ουσιαστικά.

Ο μηχανισμός δράσης οφείλεται στην ικανότητα να εμποδίζει την κυκλοοξυγονάση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, επηρεάζοντας τα κέντρα της θερμορύθμισης και του πόνου.

Το φάρμακο δεν έχει ουσιαστικά αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Δεν επηρεάζει τον μεταβολισμό του νερού-ηλεκτρολύτη και την κατάσταση της βλεννογόνου της γαστρεντερικής οδού (GIT), καθώς επηρεάζει τη σύνθεση των προσταγλανδινών σε περιφερικούς ιστούς σε πολύ μικρό βαθμό.

Φαρμακοκινητική

Η παρακεταμόλη χαρακτηρίζεται από υψηλή απορρόφηση, απορροφάται γρήγορα και σχεδόν εντελώς από τη γαστρεντερική οδό. Συνδέεται με πρωτεΐνες πλάσματος κατά 10-25%. Η μέγιστη συγκέντρωση στο πλάσμα επιτυγχάνεται σε 30-120 λεπτά και είναι 5-20 μg / ml.

Το φάρμακο διεισδύει στον αιματοεγκεφαλικό φραγμό. Λιγότερο από το 1% της αποδεκτής δόσης εισέρχεται στο μητρικό γάλα της μητέρας. Η κατανομή της ουσίας στα σωματικά υγρά είναι σχετικά ομοιόμορφη.

Η παρακεταμόλη μεταβολίζεται κυρίως στο ήπαρ με τρεις βασικούς τρόπους, όπως η οξείδωση με μικροσωμιακά ηπατικά ένζυμα, η σύζευξη με θειικά άλατα και η σύζευξη με γλυκουρονίδια. Κατά την διάρκεια της οξείδωσης σχηματίζονται ενδιάμεσοι τοξικοί μεταβολίτες, οι οποίοι στη συνέχεια συζεύγνυνται πρώτα με γλουταθειόνη, μετά με μερκαπτουρικό οξύ και κυστεΐνη. Για αυτή τη μέθοδο μεταβολισμού, τα κύρια ισοένζυμα του συστήματος του κυτοχρώματος Ρ450 είναι το CYP2E1 (κυρίως), το CYP1A2 και το CYP3A4 (δευτερεύων ρόλος). Εάν η γλουταθειόνη είναι ανεπαρκής στο σώμα, αυτοί οι μεταβολίτες μπορεί να προκαλέσουν βλάβη και νέκρωση ηπατοκυττάρων. Πρόσθετες μεταβολικές οδοί είναι μεθοξυλίωση με 3-μεθοξυπαρακεταμόλη και υδροξυλίωση προς 3-υδροξυπαρακεταμόλη, οι οποίες ακολούθως συζεύγνυνται με θειικά ή γλυκουρονίδια.

Σε παιδιά ηλικίας κάτω των 10 ετών, ο κύριος μεταβολίτης του φαρμάκου είναι θειική παρακεταμόλη, σε παιδιά ηλικίας από 12 ετών - συζευγμένο γλυκουρονίδιο.

Οι συζευγμένοι μεταβολίτες παρακεταμόλης (προϊόντα σύζευξης με γλουταθειόνη, θειικά, γλυκουρονίδια) χαρακτηρίζονται από χαμηλή φαρμακολογική δραστικότητα, συμπεριλαμβανομένης της τοξικότητας.

Κατά τη λήψη μιας θεραπευτικής δόσης η γενική κάθαρση κάνει 18 l / h, έναν χρόνο ημίσειας ζωής απομάκρυνσης (Τ½) - από 1 έως 4 ώρες. Όταν λαμβάνει θεραπευτικές δόσεις 90-100% της δόσης παρακεταμόλης εντός 24 ωρών, απεκκρίνεται στα ούρα. Η κύρια ποσότητα του φαρμάκου μετά τη σύζευξη εκκρίνεται στο ήπαρ ως γλυκουρονίδιο (60-80%) και θειικό (20-30%). Περίπου το 5% της δόσης απεκκρίνεται αμετάβλητο.

Σε ηλικιωμένους ασθενείς, η κάθαρση παρακεταμόλης μειώνεται και η T αυξάνεται.½.

Σε ασθενείς με σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια (κάθαρση κρεατινίνης 10-30 ml / λεπτό), η απέκκριση παρακεταμόλης επιβραδύνεται, ο ρυθμός έκκρισης θειικού και γλυκουρονιδίου είναι χαμηλότερος από ό, τι σε υγιή άτομα.

Σύνθεση αναστολής παρακεταμόλης

Μεταβολίζεται στο ήπαρ: το 80% αντιδρά με σύζευξη με γλυκουρονικό οξύ και θειικά άλατα για να σχηματίσει ανενεργούς μεταβολίτες, το 17% υφίσταται υδροξυλίωση με σχηματισμό 8 δραστικών μεταβολιτών, οι οποίοι είναι συζευγμένοι με κολλοειδές, και στη συνέχεια με κυστεΐνη και μερκαγκουρικό οξύ και σχηματίζουν ανενεργούς μεταβολίτες. Τα κύρια ισοένζυμα του κυτοχρώματος P450 για αυτήν την οδό είναι το ισοένζυμο CYP2E1 (κυρίως), το CYP1A2 και το CYP3A4 (δευτερεύων ρόλος). Με την έλλειψη γλουταθειόνης, αυτοί οι μεταβολίτες μπορούν να μπλοκάρουν τα ενζυμικά συστήματα των ηπατοκυττάρων και να προκαλέσουν τη νέκρωση τους.

Πρόσθετες μεταβολικές οδοί είναι η υδροξυλίωση προς 3-υδροξυ παρακεταμόλη και μεθοξυλίωση προς 3-μεθοξυπαρακεταμόλη, οι οποίες ακολούθως συζεύγνυνται με γλυκουρονικό και θειικό οξύ. Στους ενήλικες, κυριαρχεί η γλυκουρονιδίωση, στα νεογνά (συμπεριλαμβανομένων των πρόωρων βρεφών) και στα μικρά παιδιά - θείωση. Οι συζευγμένοι μεταβολίτες παρακεταμόλης (γλυκουρονίδια, θειικά άλατα και συζεύγματα με γλουταθειόνη) έχουν χαμηλή φαρμακολογική (ρ και τοξική) δράση.
Ο χρόνος ημίσειας ζωής είναι 2-3 ώρες. Εντός 24 ωρών, το 85-95% της παρακεταμόλης απεκκρίνεται από τα νεφρά ως γλυκουρονίδια και θειικά άλατα, 3% - αμετάβλητα. Σε ηλικιωμένους ασθενείς, η κάθαρση παρακεταμόλης μειώνεται και ο χρόνος ημίσειας ζωής αυξάνεται.

Εναιώρημα Παρακεταμόλη: δοσολογία και τρόπος χορήγησης

Σε 5 ml εναιωρήματος περιέχονται 120 mg παρακεταμόλης. Σε ένα φιαλίδιο, ο αριθμός των δόσεων των 5 ml είναι: σε 100 g -16 δόσεις, σε 150 g 124 δόσεις και σε 200 g - 32 δόσεις.
Το φάρμακο λαμβάνεται από το στόμα για να τρώει αδιάλυτο, με μεγάλη ποσότητα υγρού. Πριν από τη χρήση, το φάρμακο αναταράσσεται επιμελώς. Συχνότητα λήψης όχι περισσότερο από 4 φορές την ημέρα με διάστημα τουλάχιστον 4 ωρών.
Η δόση παρακεταμόλης για παιδιά υπολογίζεται ανάλογα με την ηλικία και το σωματικό βάρος. Μία εφάπαξ δόση παρακεταμόλης είναι 10-15 mg / kg σωματικού βάρους, ημερησίως - όχι μεγαλύτερη από 60 mg / kg σωματικού βάρους.
Για ακριβή δοσολογία του φαρμάκου, ανάλογα με την προτεινόμενη διαμόρφωση, χρησιμοποιήστε ένα κουτάκι μέτρησης ή μια σύριγγα μέτρησης που περικλείεται στη συσκευασία.
Στην περίπτωση χρήσης μιας σύριγγας μέτρησης:
1. Ανακινήστε καλά το εναιώρημα.
2. Ανοίξτε το κάλυμμα της φιάλης.
3. Τοποθετήστε τη σύριγγα μέτρησης σφιχτά μέσα στην οπή του προσαρμογέα που είναι εγκατεστημένος στον αυχένα της φιάλης.
4. Γυρίστε το φιαλίδιο ανάποδα και τραβήξτε απαλά το έμβολο προς τα κάτω, συγκεντρώνοντας το εναιώρημα σε μια σύριγγα μέτρησης στο επιθυμητό σημάδι.
5. Επαναφέρετε την φιάλη στην αρχική της θέση και αφαιρέστε τη σύριγγα μέτρησης γυρίζοντας την απαλά.
6. Δώστε το φάρμακο στο παιδί μέσα από μια σύριγγα μέτρησης. Για να εξασφαλίσετε την ομαλή ροή του εναιωρήματος στην στοματική κοιλότητα, πιέστε αργά το έμβολο.
Μετά από κάθε χρήση, ξεπλύνετε τη σύριγγα μέτρησης σε τρεχούμενο νερό και στεγνώστε τη χωρίς να συναρμολογηθεί σε θερμοκρασία δωματίου μακριά από το παιδί.
Αποθηκεύστε τη σύριγγα μέτρησης στη συσκευασία μαζί με το φάρμακο.
Ανάλογα με την ηλικία, η «παρακεταμόλη για παιδιά» συνταγογραφείται στις ακόλουθες εφάπαξ δόσεις:
- από 1 έως 3 μήνες Για μια συμπτωματική θεραπεία των αντιδράσεων στον εμβολιασμό, εφαρμόζεται μία εφάπαξ δόση των 2,5 ml εναιωρήματος. Εάν είναι απαραίτητο, η δόση μπορεί να επαναληφθεί, αλλά όχι νωρίτερα μετά από 4 ώρες. Εάν η θερμοκρασία του σώματος του παιδιού δεν μειωθεί μετά από επαναλαμβανόμενη δόση, συμβουλευτείτε γιατρό. Η περαιτέρω χρήση του φαρμάκου σε παιδιά μιας συγκεκριμένης ηλικίας για τη θεραπεία της υπερθερμίας μετά τον εμβολιασμό, καθώς και η χρήση σε παιδιά ηλικίας 1-3 μηνών, σύμφωνα με άλλες ενδείξεις, είναι δυνατή μόνο υπό ιατρική παρακολούθηση. Εάν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο για ένα πρόωρο μωρό ηλικίας 1-3 μηνών, το φάρμακο συνταγογραφείται μόνο κατόπιν σύστασης ενός γιατρού.
- από 3 μήνες έως 1 έτος - 2,5-5 ml ή 60-120 mg παρακεταμόλης ανάλογα με το σωματικό βάρος του παιδιού (βλ. τον παρακάτω πίνακα),
- από 1 έτος έως 6 έτη - 5-10 ml ή 120-240 mg ανάλογα με το σωματικό βάρος του παιδιού (βλ. πίνακα παρακάτω),
- από 6 έως 14 ετών - 10-20 ml ή 240-480 mg ανάλογα με το σωματικό βάρος του παιδιού (δείτε τον παρακάτω πίνακα),

- για ενήλικες - μια εφάπαξ δόση των 20 ml όχι περισσότερο από 4 φορές την ημέρα.
Η διάρκεια της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 3 ημέρες ως αντιπυρετικό και όχι περισσότερο από 5 ημέρες ως αναισθητικό. Η συνέχιση της θεραπείας με φάρμακα είναι δυνατή μόνο μετά από διαβούλευση με έναν γιατρό.
Μην υπερβαίνετε τη συνταγογραφούμενη δόση! Η υπερδοσολογία της παρακεταμόλης μπορεί να είναι η αιτία της ηπατικής ανεπάρκειας.

Παράπλευρη δράση παρακεταμόλης

Σε σοβαρή υπερδοσολογία - ηπατική ανεπάρκεια με προοδευτική εγκεφαλοπάθεια, κώμα, θάνατο, οξεία νεφρική ανεπάρκεια με σωληναριακή νέκρωση (συμπεριλαμβανομένης της απουσίας σοβαρής ηπατικής βλάβης), αρρυθμία, παγκρεατίτιδα.

Χρόνια υπερδοσολογία: ηπατοτοξικότητα, νεφροτοξικότητα.

Θεραπεία
Πλύση του στομάχου το αργότερο 4 ώρες μετά τη δηλητηρίαση, λήψη απορροφητικών ουσιών (ενεργός άνθρακας), εισαγωγή δωρητών ομάδων SH και προδρόμων της σύνθεσης γλουταθειόνης - μεθειονίνης για 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - για 8 ώρες. θεραπευτικά μέτρα (περαιτέρω εισαγωγή μεθειονίνης στην εισαγωγή ακετυλοκυστεΐνης) καθορίζεται ανάλογα με τη συγκέντρωση παρακεταμόλης στο αίμα, καθώς και με το χρόνο που έχει παρέλθει μετά τη χορήγηση.
Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα
Οι επαγωγείς της μικροοξειδωτικής οξείδωσης στο ήπαρ (φαινυτοΐνη, αιθανόλη, βαρβιτουρικά, φλουμεκινόλη, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά) αυξάνουν την παραγωγή υδροξυλιωμένων δραστικών μεταβολιτών, γεγονός που καθιστά δυνατή την ανάπτυξη ηπατοτοξικής δράσης με μικρές υπερδοσολογίες.
Οι αναστολείς της μικροοξειδωτικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικής δράσης.
Η ταυτόχρονη μακροχρόνια χορήγηση παρακεταμόλης σε υψηλές δόσεις και σαλικυλικά αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου νεφρού ή ουροδόχου κύστεως. Ο συνδυασμός με χλωραμφενικόλη οδηγεί σε αύξηση των τοξικών ιδιοτήτων του τελευταίου. Αυξάνει την επίδραση των έμμεσων αντιπηκτικών και μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων. Η παρατεταμένη χρήση βαρβιτουρικών μειώνει την αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης.
Τα μυελοτοξικά φάρμακα ενισχύουν τις εκδηλώσεις της αιματοτοξικότητας της παρακεταμόλης.
Η αιθανόλη συμβάλλει στην ανάπτυξη οξείας παγκρεατίτιδας.
Η παρατεταμένη συνδυασμένη χρήση παρακεταμόλης και μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων αυξάνει τον κίνδυνο της «αναλγητικής» νεφροπάθειας και της νεφρικής θηλώδους νέκρωσης, την εμφάνιση νεφρικής ανεπάρκειας τελικού σταδίου.
Το Diflunisal αυξάνει τη συγκέντρωση παρακεταμόλης στο πλάσμα κατά 50% - τον κίνδυνο εμφάνισης ηπατοτοξικότητας.
Ειδικές οδηγίες
Η ταυτόχρονη χρήση παρακεταμόλης με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη θα πρέπει να αποφεύγεται, καθώς αυτό μπορεί να προκαλέσει υπερδοσολογία παρακεταμόλης.
При применении препарата более 5 дней следует контролировать показатели периферической крови и функциональное состояние печени.
Το φάρμακο περιέχει σακχαρόζη και σορβιτόλη, τα οποία πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τη θεραπεία ασθενών με σακχαρώδη διαβήτη (5 ml αιωρήματος περιέχουν 0,25 μονάδες ψωμιού).
Η παρακεταμόλη παραμορφώνει τα αποτελέσματα εργαστηριακών μελετών γλυκόζης και ουρικού οξέος στο πλάσμα. Εάν συνεχίσετε τον πυρετό για περισσότερο από 3 ημέρες και πόνο για περισσότερο από 5 ημέρες, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας.
Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης του αυτοκινήτου ή στην εργασία με μηχανισμούς
Το φάρμακο δεν επηρεάζει την ικανότητα να οδηγεί αυτοκίνητο ή να ελέγχει διάφορους μηχανισμούς, καθώς και να συμμετέχει σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη προσοχή και ταχύτητα πνευματικών και κινητικών αντιδράσεων.
Τύπος απελευθέρωσης
Εναιώρημα για χορήγηση από το στόμα [πορτοκάλι, φράουλα), 120 mg / 5 ml. Σε 100 g ή 150 g ή 200 g σε φιάλη από σκούρο γυαλί. Μία φιάλη με οδηγίες χρήσης και μέτρηση κουταλιού ή σύριγγας μέτρησης σε μια συσκευασία από χαρτόνι.

Φωτογραφία φιάλης εναιωρήματος παρακεταμόλης

Διάρκεια ζωής
3 χρόνια. Μη χρησιμοποιείτε μετά την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στη συσκευασία.

Φωτογραφίες της συσκευασίας του εναιωρήματος παρακεταμόλης, στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία λήξης

Συνθήκες αποθήκευσης
Φυλάσσεται σε θερμοκρασία όχι μεγαλύτερη από 25 ° C. Μην καταψύχετε!
Μακριά από παιδιά.

Φωτογραφίες της συσκευασίας του εναιωρήματος παρακεταμόλης, επί του οποίου ενδείκνυνται οι συνθήκες αποθήκευσης

Όροι πώλησης φαρμακείου
Χωρίς ιατρική συνταγή

Φωτογραφίες της συσκευασίας του εναιωρήματος παρακεταμόλης, στην οποία αναφέρεται η τιμή

Κατασκευαστής:
Pharmstandard-Leksredstva OJSC, 305022, Ρωσία, Kursk, ul. 2η συνάθροιση, 1 α / 18 τηλ. / Φαξ: (4712) 34-03-13, www.pharmstd.ru
Μπορείτε να λάβετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το φάρμακο, καθώς και να στείλετε τους ισχυρισμούς σας και τις πληροφορίες σχετικά με τις ανεπιθύμητες ενέργειες στην παρακάτω διεύθυνση στη Ρωσία.
Pharmstandard-Leksredstva OJSC, 305022, Ρωσία, Kursk, ul. 2η συνάθροιση, 1 α / 18 τηλ. / Φαξ: (4712) 34-03-13

Αναστολή παρακεταμόλης 120 mg αφηρημένη (οδηγίες χρήσης) στις φωτογραφίες

Εικόνες των οδηγιών χρήσης του εναιωρήματος παρακεταμόλης, μέρος 1

Εικόνες των οδηγιών χρήσης του εναιωρήματος παρακεταμόλης, μέρος 2

Εικόνες των οδηγιών χρήσης του εναιωρήματος παρακεταμόλης, μέρος 3

Εικόνες των οδηγιών χρήσης του εναιωρήματος παρακεταμόλης, μέρος 4

Αναστολή Παρακεταμόλη: ανασκοπήσεις του φαρμάκου

Το παιδί μου είναι 1,8, έχει αμυγδαλίτιδα. Σε αυτό το πλαίσιο, είχαμε θερμοκρασία 39,7. Στην αρχή έδωσε στο παιδί τα κεριά Viferon, αλλά δεν βοήθησαν. Ως εκ τούτου, έπρεπε να αγοράσω ένα αντιπηκτικό φάρμακο ταχείας δράσης σε ένα φαρμακείο. Έδωσαν 5 ml, το αποτέλεσμα ήταν. Αυτό είναι μόνο από την αναστολή, αυτό το αποτέλεσμα συνέβη 40 λεπτά μετά την κατάποση. Όλα αυτά τα 40 λεπτά, το παιδί μου υπέφερε από υψηλό πυρετό. Ως εκ τούτου, αποφάσισα να μην καταστρέψω την υγεία του παιδιού, και αγόρασα Sumamed-παιδιά. Είναι ένα αντιβιοτικό που όχι μόνο ανακουφίζει από τις φλεγμονές αλλά και μειώνει τη θερμοκρασία μέσα σε 15 λεπτά. Φυσικά, σε χαμηλή θερμοκρασία, αυτό το φάρμακο με τη μορφή εναιωρήματος μπορεί να δοθεί σε ένα παιδί.

Αναστασία Ιβάνωβα, Απατίτι

Θερμοκρασία 38, το παιδί είναι κακό, φυσικά πανικό. Ο σύζυγος πήγε στο φαρμακείο νύχτας και αγόρασε την παρακεταμόλη. Έδωσαν 4 ml, καθώς μόνο 1.7. Το φάρμακο έχει πολύ ευχάριστο, βατόμουρο. Δεν προκάλεσε παρενέργειες και γρήγορα μείωσε τη θερμοκρασία.

Σβετλάνα Νάχιμοβα, Κρασνοντάρ

Σε υψηλές θερμοκρασίες, έδωσα στο παιδί κεριά που έπρεπε να εισαχθούν στον πρωκτό. Αλλά τέτοια κεριά δεν έμειναν εκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, το παιδί μου βυθίστηκε έντονα και το κερί μόλις βγήκε έξω. Αυτή τη φορά αγόρασα αυτήν την αναστολή. Δεν κοστίζει τόσο πολύ, αλλά βοήθησε το παιδί μου καλά.

Ιρίνα Εμινόβα, Βίμποργκ

Με οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις, είχαμε υψηλό πυρετό, το παιδί υπέφερε πολύ. Πήραν αυτό το φάρμακο μόνο μία φορά την ημέρα για 5 ml. Δεν είναι πολύ καλό να βοηθάτε. Και εκτός από αυτόν, το παιδί άρχισε να είναι αλλεργικός στον τύπο της κνίδωσης, ακυρώνει το φάρμακο.

Όλγα Λυσένκο, Χρυσούστ

Από το παιδικό ναρκωτικό, περίμενα περισσότερα αποτελέσματα. Δεν τον βοηθά να μειώσει τη θερμοκρασία. Επιπλέον, η γεύση βατόμουρου, η οποία έχει αυτή την αναστολή, το παιδί άρχισε να κάνει εμετό.

Αλίνα Μιχαϊλόβα, Τικββίν

Ένα καλό φάρμακο που βοηθά γρήγορα να μειώσει τη θερμότητα. Αυτό είναι μόνο για άλλες ασθένειες που είναι γραμμένες στις οδηγίες για το φάρμακο, δεν βοηθάει. Λοιπόν, τουλάχιστον η θερμοκρασία χτυπά καλά.

Ρωμαίος Ιβάνοφ, Μόσχα

Έδωσε την αναστολή σε ένα παιδί ηλικίας 2 ετών όταν αρρώστησε με έντονο πονόλαιμο. Το φάρμακο βοηθά πολύ, καθ 'όλη τη διάρκεια της λήψης του, δεν προκάλεσε ποτέ ναυτία ή άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες.

Alexandra Dahovskaya, Nefteyugansk

Το αηδιαστικό φάρμακο των παιδιών που δεν βοηθάει στη μείωση της θερμότητας. Επομένως, έπρεπε να το συνδυάσουμε με το Nurofen. Αρχικά το Nurofen δόθηκε στο παιδί και στη συνέχεια το βράδυ το Paracetamol. Μόνο με αυτό τον τρόπο μπορούσαμε να κρατήσουμε τη νύχτα. Το πρωί πήγαν και αγόρασαν το καλύτερο προϊόν.

Ευγενία Γαλαπά,Belogorsk

Έχω επανειλημμένα χρειαστεί να δώσω αυτό το φάρμακο σε ένα παιδί. Είμαστε οδοντοφυΐας, και συνεχώς αργά το απόγευμα, η θερμοκρασία αυξάνεται στα 38. Δεν ένοιωσα το παιδί και άρχισα να δώσω μια αναστολή, που με βοήθησε καλά.

Αναστασία Σουσλόβα, Γκρόζνι

Τίποτα ιδιαίτερο για αυτό το φάρμακο. Δεν διαφέρει από το Nurofen. Και αυτή η αναστολή είναι πολύ ακριβή, τουλάχιστον στο φαρμακείο μας. Επομένως, νομίζω ότι είναι ευκολότερο να αγοράσετε το Nurofen, το οποίο δίνει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Ναι, θα ήθελα να σημειώσω ότι αυτή η αναστολή, αφού το έδωσε στο παιδί, αρχίζει να δρα μόνο μετά από 30 λεπτά. Αυτό είναι το πόσο πρέπει να υποφέρει το φτωχό παιδί, έως ότου αρχίσει να εμφανίζεται το φάρμακο.

Παρενέργειες

Από το πεπτικό σύστημα: σπάνια - δυσπεπτικά φαινόμενα, με μακροχρόνια χρήση σε υψηλές δόσεις - ηπατοτοξική επίδραση.

Από το αιμοποιητικό σύστημα: σπάνια - θρομβοπενία, λευκοπενία, πανκυτταροπενία, ουδετεροπενία, ακοκκιοκυτταραιμία.

Αλλεργικές αντιδράσεις: σπάνια - δερματικό εξάνθημα, φαγούρα, κνίδωση.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Η παρακεταμόλη διεισδύει στο φραγμό του πλακούντα. Μέχρι σήμερα, δεν έχουν παρατηρηθεί αρνητικές επιδράσεις της παρακεταμόλης στο έμβρυο στον άνθρωπο.

Η παρακεταμόλη εκκρίνεται στο μητρικό γάλα: η περιεκτικότητα σε γάλα είναι 0,04-0,23% της δόσης που λαμβάνεται από τη μητέρα.

Εάν η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας (θηλασμός), το αναμενόμενο όφελος της θεραπείας για τη μητέρα και ο πιθανός κίνδυνος για το έμβρυο ή το μωρό πρέπει να ζυγίζονται προσεκτικά.

Στο πειραματικές μελέτες δεν έχουν διαπιστωθεί εμβρυοτοξικές, τερατογόνες και μεταλλαξιογόνες επιδράσεις της παρακεταμόλης.

Αλληλεπίδραση φαρμάκων

Με ταυτόχρονη χρήση με επαγωγείς μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος, παράγοντες με ηπατοτοξικές επιδράσεις, υπάρχει κίνδυνος αύξησης των ηπατοτοξικών επιδράσεων της παρακεταμόλης.

Όταν εφαρμόζεται ταυτόχρονα με αντιπηκτικά, είναι δυνατή μια ελαφρά ή μέτρια έντονη αύξηση του χρόνου προθρομβίνης.

Με ταυτόχρονη χρήση αντιχολινεργικών παραγόντων μπορεί να μειωθεί η απορρόφηση της παρακεταμόλης.

Με ταυτόχρονη χρήση με από του στόματος αντισυλληπτικά, επιταχύνθηκε η απέκκριση της παρακεταμόλης από το σώμα και μπορεί να μειώσει την αναλγητική δράση της.

Όταν χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα με ουρικοστροφικούς παράγοντες, η αποτελεσματικότητά τους μειώνεται.

Με την ταυτόχρονη χρήση ενεργού άνθρακα μειώνεται η βιοδιαθεσιμότητα της παρακεταμόλης.

Με ταυτόχρονη χρήση με διαζεπάμη μπορεί να μειωθεί η απέκκριση της διαζεπάμης.

Υπάρχουν αναφορές για τη δυνατότητα ενίσχυσης της μυελοκατασταλτικής επίδρασης της ζιδοβουδίνης με ταυτόχρονη χρήση με παρακεταμόλη. Παρουσιάζεται μια περίπτωση σοβαρής τοξικής ηπατικής βλάβης.

Περιγράφονται περιπτώσεις εκδήλωσης τοξικής δράσης παρακεταμόλης με ταυτόχρονη χρήση με ισονιαζίδη.

Με ταυτόχρονη χρήση με καρβαμαζεπίνη, φαινυτοΐνη, φαινοβαρβιτάλη, πριμιδόνη, μειώνεται η αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης, η οποία προκαλείται από την αύξηση του μεταβολισμού της (διεργασίες γλυκουρονισμού και οξείδωσης) και την εξάλειψη από το σώμα. Περιγράφονται περιπτώσεις ηπατοτοξικότητας με ταυτόχρονη χρήση παρακεταμόλης και φαινοβαρβιτάλης.

Εάν η κολεσταραμίνη χρησιμοποιείται για διάστημα μικρότερο από 1 ώρα μετά τη λήψη παρακεταμόλης, η απορρόφηση της τελευταίας μπορεί να μειωθεί.

Με ταυτόχρονη χρήση με τη λαμοτριγίνη αυξάνεται μετρίως η εξάλειψη της λαμοτριγίνης από το σώμα.

Με ταυτόχρονη χρήση με μετοκλοπραμίδη μπορεί να αυξηθεί η απορρόφηση της παρακεταμόλης και να αυξηθεί η συγκέντρωσή της στο πλάσμα αίματος.

Με ταυτόχρονη χρήση με προβενεσίδη μπορεί να μειωθεί η κάθαρση της παρακεταμόλης, με ριφαμπικίνη, σουλφινπυραζόνη - μπορεί να αυξήσει την κάθαρση της παρακεταμόλης λόγω του αυξημένου μεταβολισμού στο ήπαρ.

Με ταυτόχρονη χρήση με αιθινυλ οιστραδιόλη αυξάνει την απορρόφηση της παρακεταμόλης από το έντερο.

Loading...